Jaká je maximální rychlost v Evropě?

bezpečnostní značky

Aktuálně nejeden člověk vyráží se svou rodinou na dovolenou. Zatímco někdo se rozhodne letět letadlem, jiný zvolí trochu svobodnější cestu, a to automobil. Samozřejmě jet na dovolenou ve vlastním voze má svá úskalí, ale pokud se necestuje daleko, je to jedno velké dobrodružství. Navíc pokud je ve voze více řidičů, kteří se mohou za jízdy střídat, pak je to opravdu štěstí. Pokud se však vydáváte na dovolenou zahraničí a berete s sebou svého čtyřkolého mazlíčka, který vás do vysněné destinace přiveze, nabízí se otázka, jak je to s povolenou rychlostí jinde ve světě. Zatímco u nás je stanovená maximální povolená rychlost ve městech na padesát kilometrů v hodině, v jiných zemích to může být jinak. Stejně tak se může lišit i maximální povolená rychlost mimo město a na dálnicích. 

Řidiči předtím, než usednou za volant auta a než se vydají vstříc skvělému zážitku, by si měli zjistit, jak to je s maximální povolenou rychlostí jinde ve světě. Předejde se tak nepříjemným chvílím s policisty, kteří by stanovili nemalou pokutu, kvůli které by se vám dovolá mohla trochu zkomplikovat. A po tom rozhodně nikdo netouží. 

Jaká je maximální povolená rychlost v Evropě? 

Maximální povolená rychlost v Evropě se příliš neliší. Ve městech a obcích je maximální povolená rychlost stanovena ve většině případů na padesáti kilometrech v hodině. Výjimku tvoří například Malta, kde je maximální povolená rychlost stanovena na čtyřicet kilometrů v hodině. Totéž vás čeká v Albánii. 

Co se týče jízdy mimo město, opět to není o moc jiné než u nás. Pozor si dejte například v Bosně a Hercegovině, kde je maximální povolená rychlost mimo město stanovena na sedmdesát kilometrů v hodině, na Islandu, v Norsku a dalších severských zemích je maximální rychlost stanovena na osmdesát kilometrů v hodině. 

A co se týká dálnic, kromě Norska neuděláte nikde chybu, když přidáte na stovku.

Všímejte si značení

Stejně jako u nás doporučujeme i v zahraničí sledovat bezpečnostní značky, výstražné cedule a samozřejmě značky, jako je zákaz zastavení, zákaz vjezdu či zákaz stání.

Mimochodem, věděli jste, že na prodej bezpečnostních tabulek, podložek pod SPZ a různých dopravních označení, zákazových a výstražných značek se specializuje web eshop.resit.cz?