Pohádky tisíce a jednoho koberce

Orientální koberec je víc než podlahová krytina. Je to umění. Vázání koberců má svoji tisíciletou historii, kterou nám pravděpodobně zanechali nomádi ze střední Asie. Během staletí vyrostl na asijském kontinentu takzvaný kobercový pás. Pravé perské koberce tak můžete mít dnes z Turecka, ale i z východní Číny. Liší se však drobně v technice vázání a použitá vlna bývá jinak zpracována. To způsobí někdy horší kvalitu.

moderní koberce

Boje, dobývání a stěhování národů. To vše otevíralo cestu kobercům. Do Evropy se první kousky dostaly snad už koncem 11. století právě díky Křižáckým výpravám. Palestinu nedobyli, víru tamních národů nezměnili, ale evropské země obohatili o orientální zboží.

V 14. století již byly Benátky obchodním centrem s orientální textilií. Období baroka je, zdá se, i vrcholné období pro perskou tvorbu. Pro evropskou šlechtu se stal perský koberec součástí luxusního životního stylu.

Kouzlo vzorů

Po uzlíkové technice a kvalitní vlně jsou to právě vzory, které povyšují koberce na umělecké dílo. Vzory vyjadřují vývoj člověk jako takového. Citelný vliv mají kultura, území a náboženství.

Po staletí oblíbenými motivy jsou vzory rozvíjející se kolem středového medailonu sytých červených barev. Mezi květinovými vzory a arabeskami naleznete i obrazce zvířat a loveckých scén. Pro dnešní moderní koberce jsou kromě přírodních a zvířecích obrazců typické geometrické vzorce.

Co je Gabbeh

Oblíbeným kusovým kobercem této doby jsou nomádské orientální koberce Gabbehy. Tyto kousky jsou barveny přírodními barvami. V tvorbě převažují motivy krajinek, ale dělají se i jednobarevné. Stínované zabarvení vytváří zvláštní efekt a koberec nikdy nepůsobí staticky. V interiéru jsou velice živým prvkem, pohled na ně vás však uklidňuje. Dokonalé stínování připomíná oblohu plnou červánků.

Na základě své popularity bývá Íránský Gabbeh často napodobovaný. Rozdíl na ceně poznáte i na provedení. Například Indo Gabbeh je vyráběn za strojově spřádané vlny, díky tomu ze začátku používaní koberec trochu pelichá.

Koberce z orientu jsou tak cenné pro svou kvalitu a originalitu. S kobercem si koupíte i kus historie, která se stane součástí vaší rodiny.