Vybíráme barvy do interiéru

Vybrat správnou barvu je základem pro použití samolepky na zeď. Jednotlivé barvy by měly být vzájemně kompatibilní. V tomto článku vám poradíme, jaká barva se hodí do vaší místnosti.

Použitá barva v interiéru má vliv i na psychiku člověka. Při výběru barvy proto berte ohledy především na to, kolik času v místnosti strávíte a za jaké denní doby. V další části si povíme, která barva se kam hodí a jaké má účinky.

Modrá barva v interiéru a samolepky na zeď

Modrá barva se v interiéru používá, když chcete navodit atmosféru harmonie a klidu. Místnosti dodá elegantní a slavnostní vzhled. Barva také podporuje duševní soustředění, svěžest, ale i klid a uvolnění. Proto se s touto barvou setkáváme nejčastěji v ložnicích ale i dětských pokojích naopak nehodí se příliš do obývacího pokoje. Světlejší odstíny používáme na místech, kde chceme získat chladný a svěží dojem. Tmavší odstín naopak působí útulněji, protože místnost opticky zmenší, ale také výrazně ztmaví, proto ji nedoporučujeme do severních místností. K modré můžete použít samolepky na zeď v barvách žlutá, oranžová, červená nebo bílá.

Zelená barva v interiéru a samolepky na zeď

Zelená barva symbolizuje vyrovnanost a naději. Ze všech barev má nejširší škálu odstínů. Toho se v interiérech využívá k různým kombinacím odstínů zelené. Zelená barva je barvou přírody, působí na psychiku uklidňujícím dojmem, ale také zvyšuje pozornost a uvolňuje napětí. Použití této barvy je tedy nasnadě a to jsou veškeré místnosti, kde vykonáváme různé práce – pracovny, technické místnosti, ale i obývací pokoj nebo koupelna. K zelené můžete použít samolepky na zeď v barvách bílá, černá nebo hnědá. Inspiraci hledejte v přírodě, všechny tyto barvy pak můžete kombinovat i v interiéru.

Žlutá barva v interiéru a samolepky na zeď

Žlutá barva působí radostně, optimisticky a když do takové místnosti vkročíte, hned je vám lépe. Tato barva se hodí do prostor, kde není dostatek světla, protože celý pokoj rozjasní. Tuto barvu bychom doporučili především do obývacích pokojů, kde vám celou místnost opticky vytopí světlem, ale i opticky zvětší. Má uvolňující účinek na lidskou psychiku, člověk si hned představí rozkvetlou květinu – slunečnici, apod. Dalo by se tedy říct, že tato barva je univerzální a hodí se všude. Však je také v našich domácnostech často používaná.  Ke žluté můžete použít samolepky na zeď bílé barvy nebo černé či hnědé. Odvážnější mohou zkusit kombinovat i s modrou nebo zelenou.

Červená barva v interiéru a samolepky na zeď

Červená barva přináší kontrast a dynamiku. Má silný emocionální náboj a stimulační účinky. Povzbuzuje chuť k jídlu, zvyšuje výkonnost a dodává energii. Barva je vhodná pro obývací pokoje, kuchyně a do dětského pokoje. Je to teplá barva a v interiéru bývá velmi výrazná a efektní. Tuto barvu doporučujeme především do moderních interiérů. K červené můžete použít samolepky na zeď bílé barvy.

Oranžová barva v interiéru a samolepky na zeď

Oranžová barva proteplí a rozjasní tmavé místnosti. Posiluje vitalitu, dodává elán a chuť do života. Oranžovou použijte pro tmavé místnosti, často se používá v jídelnách. K oranžové můžete použít samolepky na zeď bílé barvy.

Bílá barva v interiéru a samolepky na zeď

Bílá barva je především neutrální barva. Evokuje čistotu, světlo a bezpečí. Bílou barvu nic nezkazíte. Nicméně ani nikoho neohromíte. Dokáže opticky zvětšit daný prostor a dodat mu určitou lehkost a čistotu. Vlastnosti bílé barvy oceníte zejména v menších bytech. K bílé můžete použít samolepky na zeď všech barev.

Diskuze je uzavřena.